12
TorZakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2U)
Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), ki prinaša novosti na področju poslovanja družb, zlasti na področju poročanja, preglednosti in uvajanja spolne uravnoteženosti. Ta zakon prenaša štiri evropske direktive v slovenski pravni sistem.
- direktiva s področja javnega razkrivanja davčnih informacij v zvezi z dohodki (direktiva o javnem poročanju po državah),
- direktiva s področja poročanja podjetij o trajnostnosti (direktiva glede poročanja o trajnostnosti),
- direktiva s področja zagotavljanja uravnotežene zastopanosti spolov med direktorji družb (direktiva o uravnoteženosti spolov v družbah) in
- delegirana direktiva v zvezi s prilagoditvijo meril velikosti mikro, malih, srednjih in velikih podjetij ali skupin (direktiva glede razvrščanja in prerazvrščanja družb po velikosti).
Javno poročanje za multinacionalne družbe
Novela ZGD-1M, v skladu z direktivo o javnem poročanju po državah, spodbuja večjo preglednost pri dejavnostih večjih obvladujočih družb in multinacionalnih podjetij z letnim prihodkom nad 750 milijonov evrov. Poročevalci, vključno s srednjimi in velikimi družbami ter podružnicami, bodo morali poročati o davčnih informacijah v enotni elektronski obliki, ki bo dostopna na spletnih straneh AJPES, omogočajoč brezplačen vpogled javnosti. Revizorji bodo preverjali, ali so te informacije pravilno objavljene.
Poročanje o trajnosti
Novela ZGD-1M, v skladu z direktivo o poročanju o trajnostnosti, povečuje preglednost gospodarskih dejavnosti in spodbuja preusmeritev kapitalskih tokov v trajnostne naložbe. Poročanje bo zajemalo okoljske, socialne dejavnike, spoštovanje človekovih pravic in upravljavske dejavnike, kot so podnebne spremembe, degradacija okolja ter odnosi z zaposlenimi in poslovnimi partnerji. Posodobljena pravila širijo obseg zavezancev za poročanje (vse velike družbe in srednje ter majhne družbe, ki kotirajo na borzi), razširjajo obseg informacij in povečujejo nadzor revizorjev. Poročilo o trajnostnosti, ki nadomešča izjavo o nefinančnem poslovanju, bo obsežnejše in bo omogočilo boljšo sliko o vključevanju trajnostnih dejavnosti. Poročilo bo pripravljeno v enotni elektronski obliki po standardih Evropske komisije, kar bo izboljšalo primerljivost med podjetji.
Uravnoteženost spolov
Novela ZGD-1M, v skladu z direktivo o uravnoteženosti spolov v gospodarstvu, spodbuja dosego bolj uravnotežene spolne zastopanosti na najvišjih vodilnih mestih v gospodarskih družbah. Direktiva zahteva, da velike borzne družbe sprejmejo ukrepe za uravnoteženo zastopanost spolov v organih vodenja in nadzora. Ker je v Sloveniji zelo malo teh družb, so bile zavezane tudi velike družbe, v katerih ima večinski delež država ali lokalna skupnost.
Novela določa, da morajo družbe doseči vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v organu nadzora ali vsaj 33-odstotno zastopanost v skupnih organih vodenja in nadzora. Družbe bodo morale sprejeti politiko raznolikosti, v kateri določijo cilje spolne zastopanosti. Če teh ciljev ne dosežejo, bodo morale prilagoditi izbirne postopke za imenovanje ali izvolitev v organe vodenja in nadzora. Kandidati manj zastopanega spola bodo lahko zahtevali informacije o postopku in presojo njegove ustreznosti pri pristojnih organih.
Družbe bodo morale poročati o doseženih deležih spolne zastopanosti in ukrepih v primeru nedoseganja ciljev. Zagovornik načela enakosti bo spremljal uravnoteženo zastopanost in izvajal nadzor nad morebitnimi kršitvami.
Prerazvrščanje družb po velikosti
Novela ZGD-1M na podlagi direktive o razvrščanju družb usklajuje merila za določanje velikosti družb, upoštevajoč učinke inflacije v zadnjih letih. Razvrstitev družb v mikro, majhne, srednje ali velike temelji na izpolnjevanju dveh od treh meril: vrednosti aktive, čistih prihodkov od prodaje in povprečnega števila zaposlenih. Merili glede vrednosti aktive in prihodkov se povečata za približno 25 odstotkov.
Sprememba meril bo zmanjšala število družb, ki bodo morale pripravljati, revizirati in objavljati poročila, kar bo prineslo manjše obremenitve in stroške za družbe.
Druge spremembe
Novela ZGD-1M spodbuja preglednost poslovanja z obveznim označevanjem gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov na vidnem mestu na njihovih poslovnih naslovih. Hkrati razbremeni določene družbe z izvzetjem srednjih podjetij, v katerih imajo država ali lokalne skupnosti večinski delež, iz opredelitve subjekta javnega interesa.
Poglejte si vsebino v Uradnem listu.
Vir: JMMC HP d.o.o.
Prosimo, da preverite vsebino članka, ker lahko obstajajo zakonske novosti na to temo.
Zakaj izbrati nas
Naši poslovni prostori pa so mesto, kjer nastajajo in se razvijajo nove podjetniške ideje in priložnosti.
Prepoznavni želimo biti po strokovnosti, dinamičnosti, zanesljivosti, poštenju in nenazadje po odlični podpori našim partnerjem. S storitvami se želimo prilagoditi vsakemu uporabniku glede na panožno specifiko in njegove poslovne zahteve, z našim znanjem in izkušnjami pa vsakemu poslovnemu partnerju pomagati lažje uresničevati njegovo poslanstvo.
V prihodnosti bomo ugleden, strokoven, zanesljiv in prijazen računovodski servis v okolici Nove Gorice, z ustvarjenim dobrim imenom in kot zaupanja vreden partner.
Naše vodilo je ustvarjanje obojestranskih koristi.
Smo sodoben računovodski servis iz Nove Gorice (poslovna cona Solkan), katerega odlikujejo:
- Odzivnost: v najkrajšem možnem času pomagamo z našimi nasveti in znanjem.
- 100% individualna obravnava: Vsako stranko obravnavamo individualno in si zanjo vzamemo čas ter ji svetujemo.
- Strokovnost in ažurnost: z nenehnim izobraževanjem zagotavljamo najvišjo možno raven strokovnosti.
- Prilagodljivost: Potrebe naših strank so za nas vedno na prvem mestu, zato smo po dogovoru vedno pripravljeni naše storitve prilagajati vašim potrebam.
- 100% priporočeni: Vse nove stranke smo dobili na osnovi priporočila
- Regija in oddaljenost nas ne omejuje: Stranke imamo v Izoli, Ljubljani, Kamniku, Idriji, Tolminu