12
Sre
Obdavčitev dohodkov iz trgovanja s kriptovalutami
Kriptovalute (npr. Bitcoin, Ethereum, ipd.) so postale priljubljene tako med posamezniki kot med podjetji. Vendar pa se z njihovo uporabo pojavljajo tudi številna vprašanja v zvezi z obdavčitvijo, saj so kriptovalute nov pojav, ki se ni neposredno obravnaval v prejšnjih davčnih zakonodajah.
Obdavčitev trgovanja za fizične osebe
Trenutna slovenska zakonodaja ne obdavčuje dobičkov fizičnih oseb, ki trgujejo s kriptovalutami kot naložbo, če gre za pasivno vlaganje, torej brez organizirane in kontinuirane dejavnosti. V tem primeru, če prodate kriptovalute, ki ste jih kupili v preteklosti, in ustvarite dobiček, ta ni obdavčen z dohodnino.
Kljub temu je obvezno, da vodite lastno evidenco o nakupih in prodajah, saj se zakonodaja lahko spremeni. Prav tako so fizične osebe oproščene obračuna DDV pri trgovanju s kriptovalutami, saj se transakcije v EU obravnavajo kot finančne storitve.
Obdavčitev dejavnosti, ki so povezane s kriptovalutami
Ko posameznik začne s trgovanjem s kriptovalutami na način, ki presega osebno vlaganje in se že približa opravljanju dejavnosti, nastopi obveznost registracije dejavnosti. To se zgodi, ko trgovanje postane kontinuirano, organizirano in usmerjeno v ustvarjanje dobička.
V takem primeru se šteje, da gre za dejavnost, ki zahteva:
- ustrezno registracijo v Poslovni register Slovenije,
- plačevati dohodnino iz dejavnosti (davki od ustvarjenega dohodka)
- voditi knjige o prihodkih in odhodkih ali uporabljati system normiranih odhodkov (pri normiranih odhodkih je davčna osnova 80% prihodkov – davek se plačuje na ostalih 20%)
Povzetek: V Sloveniji trenutno ni posebnih obveznosti poročanja za fizične osebe, ki trgujejo s kriptovalutami. Za tiste, ki opravljajo dejavnost, pa veljajo obveznosti poročanja in plačevanja, kot za druge vrste gospodarskih dejavnosti.
Pomembno je, da tisti, ki dohodke prejemajo iz tujine (na primer prek tujih borz), zagotovijo skladnost z davčno zakonodajo v Sloveniji. Priporočljivo je, da natančno spremljajo vse transakcije ter po potrebi poiščejo pomoč davčnega strokovnjaka za pravilno izpolnjevanje svojih davčnih obveznosti.
Predlog nove zakonodaje
Leta 2022 je Slovenija pripravila predlog zakona, ki bi uvedel posebno ureditev za obdavčitev kriptovalut. Po tem predlogu bi posamezniki, ki unovčijo kriptovalute, plačali 10 % davek na ustvarjeni dobiček. Poleg tega bi imeli pravico do letne oprostitve do 10.000 evrov dobička, kar bi pomenilo, da dobički do tega zneska ne bi bili obdavčeni.
Čeprav zakon še ni bil sprejet, bi lahko predstavljal pomemben korak k poenostavitvi obdavčitve kriptovalut v prihodnosti. Vsi, ki poslujejo s kriptovalutami, morajo pozorno spremljati morebitne spremembe.
Presoja FURS-a pri obdavčitvah
FURS vsak primer obdavčitve kriptovalut obravnava individualno. Izpolnjevanje le enega od kriterijev ni zadosten pogoj za opredelitev, da gre za opravljanje dejavnost. Potrebno je, da je izpolnjenih več kriterijev hkrati, da ne bi prišlo do nejasnosti in negotovosti.
Upoštevajo se okoliščine, kot so:
- koliko in v kakšni vrednosti so opravljene transakcije
- ali trgovanje poteka občasno ali organizirano in kontinuirano
- ali je trgovanje usmerjeno ustvarjanju rednega dohodka ali k dolgoročnemu investiranju
- ali so za trgovanje uporabljene posebne platforme, orodja, ipd.
Kako prepoznati ali je trgovanje občasno ali trajna dejavnost?
Ker ni točno določenih navodil in pravil, si lahko pomagate z naslednjimi vprašanji:
- Ali ste v obdobju enega leta izvedli večje število nakupov in prodaj?
Točna številka ni določena, vendar, če je prišlo do večjega števila nakupov in prodaj, to kaže na trajno dejavnost.
- Ali ste držali kriptovalute kot dolgoročno naložbo ali pa ste dobiček ustvarjali na podlagi kratkoročnih nihanj cen?
- Je bila vrednost trgovanja ali pa vrednost vašega portfelja v obdobju enega leta občutno večja?
- Ali ste za trgovanje uporabljali posebne platforme, orodja, opremo, ipd.?
- Ali imate organizacijsko strukturo, kjer je več oseb vključenih in vsaka ima svoje naloge in funkcije?
Ne glede na to, da ni točno določenih pravil, je pomembno, da spremljate morebitne spremembe in da se tudi posvetujete z davčnim strokovnjakom.
Računovodska obravnava
S spremembo SRS 3 2024 so uvedene novosti na področju računovodske obravnave finančnih naložb, kjer so tudi kriptovalute.
Ključne točke so:
- Razvrščanje drugih finančnih naložb
- SRS 3 zdaj določa pravila za računovodsko obravnavo finančnih naložb, ki niso naložbe v odvisne ali pridružene organizacije ter skupne podvige.
- Pravila računovodenja teh naložb so skladna z MSRP 9, vendar z ohranitvijo nekaterih samostojnih rešitev, značilnih za slovenske standarde.
- Obravnava finančnih naložb z nezanesljivo pošteno vrednostjo
- Organizacije, pri katerih se ne more zanesljivo izmeriti poštene vrednosti finančnih naložb, se jih po začetnem pripoznanju še vedno vrednosti po nabavni vrednosti.
- Posebna obravnava kriptovalut in plemenitih kovin
- Kriptovalute in plemenite kovine se po SRS 3 obravnavajo kot finančne naložbe. Te naložbe lahko organizacija po začetnem pripoznanju vredito po nabavni vrednosti ali po pošteni vrednosti (prek izkaza poslovnega izida)
- Dodatni kriteriji za odpravo pripoznanja
- Standard vključuje natančnejše kriterije za presojanje, kdaj se finančne naložbe prenesejo in kdaj so izpolnjeni pogoji za odpravo pripoznanja
Za podjetja, ki imajo kriptovalute, spremembe vplivajo na računovodska pravila, zlasti pri določanju načina vrednotenja. Organizacija se odloči ali bo uporabila nabavno ali pošteno vrednost, potrebno pa je upoštevati naslednje vidike:
- Kadar je mogoče pošteno vrednost zanesljivo izmeriti, je priporočljiva ta metoda.
- Kadar ni mogoče poštene vrednosti določiti, se uporabi ta metoda (zagotavlja večjo stabilnost)
Pomen za podjetja:
- Če podjetja poslujejo s kriptovalutami ali imajo druge finančne naložbe, morajo revidirati svoje računovodske prakse in dokumentacijo v skladu z novimi pravili.
- Jasnejša pravila o odpravi pripoznanja prinašajo bolj dosledno računovodsko obravnavo finančnih naložb, kar izboljšuje preglednost finančnih poročil.
Vir: JMMC HP d.o.o.
Prosimo, da preverite vsebino članka, ker lahko obstajajo zakonske novosti na to temo.
Zakaj izbrati nas

Naši poslovni prostori pa so mesto, kjer nastajajo in se razvijajo nove podjetniške ideje in priložnosti.
Prepoznavni želimo biti po strokovnosti, dinamičnosti, zanesljivosti, poštenju in nenazadje po odlični podpori našim partnerjem. S storitvami se želimo prilagoditi vsakemu uporabniku glede na panožno specifiko in njegove poslovne zahteve, z našim znanjem in izkušnjami pa vsakemu poslovnemu partnerju pomagati lažje uresničevati njegovo poslanstvo.
V prihodnosti bomo ugleden, strokoven, zanesljiv in prijazen računovodski servis v okolici Nove Gorice, z ustvarjenim dobrim imenom in kot zaupanja vreden partner.
Naše vodilo je ustvarjanje obojestranskih koristi.
Smo sodoben računovodski servis iz Nove Gorice (poslovna cona Solkan), katerega odlikujejo:
- Odzivnost: v najkrajšem možnem času pomagamo z našimi nasveti in znanjem.
- 100% individualna obravnava: Vsako stranko obravnavamo individualno in si zanjo vzamemo čas ter ji svetujemo.
- Strokovnost in ažurnost: z nenehnim izobraževanjem zagotavljamo najvišjo možno raven strokovnosti.
- Prilagodljivost: Potrebe naših strank so za nas vedno na prvem mestu, zato smo po dogovoru vedno pripravljeni naše storitve prilagajati vašim potrebam.
- 100% priporočeni: Vse nove stranke smo dobili na osnovi priporočila
- Regija in oddaljenost nas ne omejuje: Stranke imamo v Izoli, Ljubljani, Kamniku, Idriji, Tolminu