Druge koristne informacije o letnem dopustu

Do 31. marca so delodajalci svojim zaposlenim dolžni odmeriti letni dopust za tekoče koledarsko leto. 
 
Pri določitvi letnega dopusta in načinu njegove izrabe je treba upoštevati Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Relevantna pa so tudi določila glede dopusta, ki jih vsebujejo morebitne kolektivne pogodbe, ki zavezujejo delodajalca, interni akti in pravilniki delodajalca ter določila pogodbe o zaposlitvi.
 
Do kdaj porabiti lanski dopust?
 
Zakon o delovnih razmerjih v svojem 162. členu določa, da se letni dopust lahko izrabi v več delih, mora pa zaposleni vsaj enkrat v koledarskem letu oditi na dopust za štirinajst dni.
 
Kaj to pomeni? Delavec mora v koledarskem letu porabiti vsaj dva tedna dopusta, preostanek pa v dogovoru z delodajalcem lahko koristi do 30. junija naslednjega leta.
 
Če v letu 2016 delavci niso koristili vseh prostih dni, ki jim pripadajo, imajo torej do konca junija čas, da jih porabijo.
 
Delavec, ki ima v prvem letu zaposlitve pravico do izrabe sorazmernega dela letnega dopusta – torej da je delovno razmerje sklenil med letom – pridobi pravico do izrabe letnega dopusta za naslednje koledarsko leto ob začetku naslednjega koledarskega leta.
 
V katerih primerih se lahko lanski dopust koristi do 31. decembra 2017?
 
Izjemoma se lahko koristi lanski dopust do 31. decembra 2017 in sicer v primeru, če v lanskem letu oziroma do 30. junija letos dopusta ni mogel biti izrabljen zaradi:
 
- bolezni ali poškodbe,
- porodniškega dopusta,
- dopusta za nego in varstvo otroka.
 
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pri tem opozarjajo, da se v omenjenih primerih presoja okoliščine vsakega primera posebej. Primeri nezmožnosti izrabe letnega dopusta v predpisanem obdobju so namreč v praksi med seboj zelo različni.
 
Ministrstvo za delo pojasnjuje, da bi naj v primeru menjave zaposlitve tekom koledarskega leta vsak delodajalec nosil breme zagotavljanja letnega dopusta v sorazmernem delu glede na trajanje zaposlitve delavca pri njem. Pri določitvi sorazmernega dela letnega dopusta, ki ga mora zagotavljati posamezni delodajalec, je treba upoštevati kriterije in merila za določitev trajanja letnega dopusta, kot veljajo pri posameznem delodajalcu. 
 
Tudi v primeru menjave zaposlitve in nameravane sklenitve pogodbe o zaposlitvi z drugim delodajalcem je delavec dolžan obvestiti delodajalca o vseh bistvenih okoliščinah in spremembah le-teh, ki vplivajo na izpolnjevanje pravic iz delovnega razmerja (36.čl. ZDR-1). Vendar se delavec tudi v primeru menjave zaposlitve lahko o načinu izrabe letnega dopusta drugače dogovori s prvim in/ali z drugim delodajalcem. Po mnenju ministrstva je dogovor lahko veljaven, če vsebuje le način izrabe pravice do letnega dopusta (na primer v celoti pri prvem delodajalcu ali v celoti pri drugem delodajalcu ali pri obeh) kot temeljnem upravičenju delavca, določenem v obsegu zakonsko predpisanega minimalnega trajanja in dodatnega trajanja v skladu z ureditvijo v kolektivnih pogodbah ali splošnih aktih delodajalcev v posameznem koledarskem letu. Dogovor, ki bi pomenil izjavo, s katero bi se delavec odpovedal pravici do letnega dopusta (ali do dela letnega dopusta) v posameznem koledarskem letu, pa je neveljaven. 
 
V kolikor delavec zavestno neupravičeno, torej v nasprotju z določbami zakona in brez dogovora z delodajalcem, izrabi pri prvem delodajalcu več letnega dopusta in regresa za letni dopust in s tem delodajalca oškoduje, lahko le-ta uveljavlja regresni oziroma odškodninski zahtevek, tudi s tožbo na sodišču.
 
 
Ali je dopustno plačilo za neizrabljeni letni dopust?
 
Pravica do letnega dopusta je temeljna pravica delavca iz delovnega razmerja in se ji delavec ne more odreči niti z enostransko izjavo niti s sporazumom z delodajalcem o odpovedi pravici ali denarnem nadomestilu za neizrabljeni letni dopust. Sporazum, s katerim se delavec in delodajalec dogovorita o denarnem nadomestilu za neizrabljeni letni dopust, je dopusten samo v primeru, ko delavcu preneha delovno razmerje pri delodajalcu in mu pred iztekom delovnega razmerja ni mogoče zagotoviti izrabe letnega dopusta, do katerega je upravičen (164. člen ZDR-1). 
 
 
Kdaj lahko delodajalec zahteva povračilo preveč izplačanega regresa za letni dopust?
 
Kaj pa se zgodi, če delavcu po 1. juliju, ko je torej že prejel celotni regres za letni dopust, preneha delovno razmerje?
V skladu z določilom prvega odstavka 161. člena Zakona o delovnih razmerjih (v nadaljevanju ZDR-1), ima delavec, ki sklene delovno razmerje ali mu preneha delovno razmerje med koledarskim letom in ima v posameznem koledarskem letu obdobje zaposlitve krajše od enega leta, pravico do 1/12 letnega dopusta za vsak mesec zaposlitve. Štejejo torej le polni meseci zaposlitve pri delodajalcu. Ker je regres za letni dopust vezan na pravico do letnega dopusta, navedeno pomeni, da ima delavec v takem primeru pravico le do sorazmernega dela regresa.
 
 
Vir: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Data
 
 
JMMC, HIŠA PODJETNIKOV
Računovodski servis Nova Gorica

 Prosimo, da preverite vsebino članka, ker lahko obstajajo zakonske novosti na to temo.

Zakaj izbrati nas

Hiša podjetnikov je nastala na osnovi prepričanja, da je potrebno pri nudenju poslovnih storitev partnerjem zagotoviti čim večjo podporo z velikim naborom ponujenih storitev.

Naši poslovni prostori pa so mesto, kjer nastajajo in se razvijajo nove podjetniške ideje in priložnosti.

Prepoznavni želimo biti po strokovnosti, dinamičnosti, zanesljivosti, poštenju in nenazadje po odlični podpori našim partnerjem. S storitvami se želimo prilagoditi vsakemu uporabniku glede na panožno specifiko in njegove poslovne zahteve, z našim znanjem in izkušnjami pa vsakemu poslovnemu partnerju pomagati lažje uresničevati njegovo poslanstvo.

V prihodnosti bomo ugleden, strokoven, zanesljiv in prijazen računovodski servis v okolici Nove Gorice, z ustvarjenim dobrim imenom in kot zaupanja vreden partner.

Naše vodilo je ustvarjanje obojestranskih koristi.
Smo izkušen kolektiv strokovnjakov iz področja računovodstva in davkov, organizacije in poslovodenja. Z dolgoletnimi izkušnjami, smo pridobili potrebna znanja za izvajanje kvalitetnih storitev računovodstva ter širše podpore podjetništvu.
Smo sodoben računovodski servis iz Nove Gorice (poslovna cona Solkan), katerega odlikujejo:

  •   Odzivnost: v najkrajšem možnem času pomagamo z našimi nasveti in znanjem.
  •   100% individualna obravnava: Vsako stranko obravnavamo individualno in si zanjo vzamemo čas ter ji svetujemo.
  •   Strokovnost in ažurnost: z nenehnim izobraževanjem zagotavljamo najvišjo možno raven strokovnosti.
  •   Prilagodljivost: Potrebe naših strank so za nas vedno na prvem mestu, zato smo po dogovoru vedno pripravljeni naše storitve prilagajati vašim potrebam.
  •   100% priporočeni: Vse nove stranke smo dobili na osnovi priporočila
  •   Regija in oddaljenost nas ne omejuje: Stranke imamo v Izoli, Ljubljani, Kamniku, Idriji, Tolminu