Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), ki prinaša novosti na področju poslovanja družb, zlasti na področju poročanja, preglednosti in uvajanja spolne uravnoteženosti. Ta zakon prenaša štiri evropske direktive v slovenski pravni sistem.
Prenovljen plačni sistem v javnem sektorju, ki bo začel veljati 1. januarja 2025, prinaša pomembne spremembe, ki bodo vplivale na plače, nagrajevanje in napredovanje zaposlenih v javnem sektorju.
Plačni sistem javnega sektorja zajema vse proračunske uporabnike, kar pomeni, da se nanaša na širok spekter organizacij in institucij, ki so del javne uprave in javnih storitev. Vključuje državne organe, občine, javni zavodi, javni skladi in agencije,...
Odkup lastnega poslovnega deleža je lahko del sheme davčnega izogibanja.
Odkup lastnih poslovnih deležev predstavlja pravni posel med družbo in njenim družbenikom, ki družbi proda svoj poslovni delež v tej družbi, le-ta pa mu plača dogovorjeno kupnino. Družba postane lastnica svojega poslovnega deleža. Kupnina je družbeniku izplačana iz dobička družbe.
Prvi paket davčnih sprememb je bil v Državnem zboru sprejet 14. novembra 2024 in bo stopil v veljavo 1. januarja 2025. Spremembe so usmerjene v krepitev konkurenčnosti gospodarstva ter povečanje dodane vrednosti.
Spremembe so razdeljene v tri sklope:
- prvi sklop: razvojno naravnani ukrepi, podpora dejavnosti in zaposlenim z višjo dodano vrednostjo
- drugi sklop: ukrepi za izboljšanje mednarodne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in povečanje pravičnosti davčnega sistema
ZDR-1 v 125. členu določa, da se delavec in delodajalec lahko dogovorita za poskusno delo, čeprav je v praksi ta institut najpogosteje izkoriščen s strani delodajalca, da oceni znanja in sposobnosti delavca za opravljanje dela. Poskusno delo pa ima smisel tudi za delavca, saj mu omogoča, da ugotovi, ali mu določeno delo ustreza.
Pravica do odklopa je bila uzakonjena lani novembra s sprejemom novele Zakona o delovnih razmerjih (novela ZDR-1D). Delavcu uzakonjena pravica daje možnost, da delodajalec ne posega v njegov prosti čas v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024.